Giriş Kayıt
forex.gedikfx.com forex.gedikfx.com
Forum Anasayfa >>

Forex dinen caiz mi?

muhittin
muhittin
10 Ocak 2013 Perşembe - 11:34
Arkadaşlar günlerdir içimi kemiren bir soru var. Acaba Forex dinen caizmi? Yani biz forex oynayarak günahamı giriyoruz. Dün bizim camiinin imamına bu konuyu danıştım. Forexi bilmiyormuş ama dediki eğer oynadığın kumarsa dedi yada sen faizle para alıp veriyorsan dedi bunlar Allah katında en büyük günahlardandır dedi.
Bende belki beş altı saat İnternette araştırma yaptım. Kimi günah olduğunu söylüyor kimi caiz diyor. Ben ilk olarak faizsiz hesaba geçmeye karar verdim. Ama bu konuda dinen beni tatmin eden bir açıklama bulamaz isem tamamen bu foreksi bırakırım gerekirse. Yaşar Nuri Öztürk'e ve Zekeriya Beyaz'a da bugün mail attım onlar lütfedip bana cevap verirlerse cevaplarınıda sizinle paylaşırım.
Aklıma şuda gelmiyo değil. Kimse sorsam forekste yüzde 90 kaybediyor diyor. Bunun nedeni sakın günah işlemek olmasın.
akceci
akceci
10 Ocak 2013 Perşembe - 11:42
Aşağıda Sorularla İslamiyet sitesinde bu konuda yer alan açıklamayı alıntı yapıyorum. Yazıyı önce bir oku sonta tekrar konuşalım:

Eğer bu sistem İnglizce FOReign EXchange'ten kısaltılmış olan Forex ise bu, ülkelerin milli para birimlerinin değişim piyasasıdır. Yani bir çeşit döviz ile başka dövizlerin alındığı veya satıldığı piyasadır. Döviz pariteleri fiyatları burada belirlenir. Piyasanın ana katılımcıları bankalar ve broker şirketleridir. Broker şirketleri müşterilerinin alım/satım isteklerini yerine getirirler.

Dünyanın en büyük bankaları birbirleriyle özel iletişim ağıyla bağlantılıdırlar. Tüm işlemler bu bankacılık ağı yardımıyla gerçekleşir. Bu bilgi ağlarından herhangi bir bankanın verdikleri dolar veya euro fiyatını hemen öğrenilebilir. Dünyadaki döviz fiyatları serbest piyasa (dalgalı piyasa) kurallarınca talep ile belirlenir, devletler buna serbest piyasa kuralları çerçevesinde nadiren karışırlar. İki bankanın verdikleri parite fiyatları arasında farkın olması halinde teorik olarak ucuz olanı alıp pahalıya satılabilir. Bu durumda piyasadaki ucuzdan alış ve pahalıya satış kısa zaman içinde iki tarafta da fiyatları eşitler. Bu yüzden dünya üzerinde parite fiyatlarında aynı zaman içinde pek değişiklik olmaz. Fakat parite fiyatları zaman içinde çok değişebilir. Bu değişim kaotik değil; her zaman belli kurallar çerçevesinde olur. Bu kuralları bilen kişi bu değişimlerin ne yönde ve ne zaman olacağını tahmin edebilir.

Dünyanın en büyük bankaları birbirleriyle özel iletişim ağıyla bağlantılıdırlar. Tüm işlemler bu bankacılık ağı yardımıyla gerçekleşir. Bu bilgi ağlarından herhangi bir bankanın verdikleri dolar veya euro fiyatını hemen öğrenilebilir. Dünyadaki döviz fiyatları serbest piyasa (dalgalı piyasa) kurallarınca talep ile belirlenir, devletler buna serbest piyasa kuralları çerçevesinde nadiren karışırlar. İki bankanın verdikleri parite fiyatları arasında farkın olması halinde teorik olarak ucuz olanı alıp pahalıya satılabilir. Bu durumda piyasadaki ucuzdan alış ve pahalıya satış kısa zaman içinde iki tarafta da fiyatları eşitler. Bu yüzden dünya üzerinde parite fiyatlarında aynı zaman içinde pek değişiklik olmaz. Fakat parite fiyatları zaman içinde çok değişebilir. Bu değişim kaotik değil; her zaman belli kurallar çerçevesinde olur. Bu kuralları bilen kişi bu değişimlerin ne yönde ve ne zaman olacağını tahmin edebilir.

Ancak, yatırılan paranın dört yüz katı alım-satım gerçekleştirilebilmesi konusu ise; sarf akdinde (altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde/satılmasında bedellerin peşin olması gerektiğinden hareketle, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlemi faize dönüştüreceğinden, sadece yatırılan para kadar alım-satım gerçekleştirilmelidir. Yani kişi bin dolarlık bir hesabı varsa bundan daha fazlası ile işlem yapamaz. Aksi takdirde bu işlemde faiz endişesi söz konusu olacaktır. Faizin her çeşidi ise dinimizde haramdır.

Özetle:

- Bilgisayar ortamında alış-veriş işlemi yapmak caizdir.

- Bu işlem şayet bir döviz alım-satımı ise, döviz alım satımının peşin olması durumunda caizdir.

- Şirketten faizsiz borç alınabilir. Ve bununla yine döviz alım satımı yapılabilir, vekalet yoluyla yaptırılabilir. Ancak, eğer bu alınan borç, ta baştan itibaren taraflardan birine veya her ikisine bir menfaat sağlamayı da amaçlıyorsa, bu muamele faiz olacağından haramdır. Çünkü bir hadiste “Herhangi bir menfaat sağlayan borç akdi bir çeşit faizdir” (Suyutî, el-Camiu`s-Sağlır, 2/94) denilmektedir.

Konuyla iligli Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği cevap şöyledir:

Kuşkusuz, para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde (sarf akdinde, alınıp satılmasında) bedellerin peşin olması gerekir. Bedellerden birinin veresiye olması, yapılan işlemi faize dönüştürür. Buna göre dolar ve euro gibi yabancı paraların vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması caiz değildir. Paranın ödünç alınıp verilmesinde ise faiz cereyan etmez.

Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" (Suyûtî, el-Câmiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470. Hâkim'in Müstedrek'ine, Beyhâki'nin Sünen'ine atfen). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icmâ etmiştir (görüş birliğine varmıştır).

Yukarıda izah ettiğiniz işlemler alın terine dayanmadığı, garar /aldatma içerdiği, tamamı elde olmayan bir parayla alışveriş yapıldığı ve spekülasyonlara açık olduğu için caiz değildir.
adana01
adana01
10 Ocak 2013 Perşembe - 11:42
muhittin dedi : Arkadaşlar günlerdir içimi kemiren bir soru var. Acaba Forex dinen caizmi? Yani biz forex oynayarak günahamı giriyoruz. Dün bizim camiinin imamına bu konuyu danıştım. Forexi bilmiyormuş ama dediki eğer oynadığın kumarsa dedi yada sen faizle para alıp veriyorsan dedi bunlar Allah katında en büyük günahlardandır dedi. Bende belki beş altı saat İnternette araştırma yaptım. Kimi günah olduğunu söylüyor kimi caiz diyor. Ben ilk olarak faizsiz hesaba geçmeye karar verdim. Ama bu konuda dinen beni tatmin eden bir açıklama bulamaz isem tamamen bu foreksi bırakırım gerekirse. Yaşar Nuri Öztürk'e ve Zekeriya Beyaz'a da bugün mail attım onlar lütfedip bana cevap verirlerse cevaplarınıda sizinle paylaşırım. Aklıma şuda gelmiyo değil. Kimse sorsam forekste yüzde 90 kaybediyor diyor. Bunun nedeni sakın günah işlemek olmasın.
Muhittin Bey senin bu psikolojiyle forexte başarılı olman mümkün değil. Trade demek ticaret demek. Alıp sattığın maldan ne farkı var? Bence bu işleri kime danışıyorsan danış, önce kafanda çöz, sonra devam et. Zekeriya Hoca cevap verirse paylaşır mısın :)
fxlight
fxlight
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:00
Bence söz konusu yazıyı yazan (benim bildiğim kadarıyla o yazı Diyanet Bakanligi'nin yazısıdır) konuyu bilmeyen kişi yada kişilerce yazılmış. Dini bilgilerine haşa birşey söyleyemem ama finansal piyasaları bilmedikleri yazının her cümlesinden anlaşılıyo.
Bir kere pekülasyonlara açık ne demek. Yaziyi yazan manipülasyon ile sprekülasyon kelimelerinin anlamlarını karıştırmış. Neyin ticaretini yaparsan yap spekülasyon vardır işin içinde. Ben şimdi gittim satmak için 1 ton kömür aldım. Kömür fiyatları artarsa ben daha çok para kazanırım. Düşersede para kaybederim. Buda bi spekülasyondur.
Bence diyanet bakanlığı ekonomi ve finans mezunlarınıda işe almalı.
uykusuz
uykusuz
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:08
fetva.net sitesindede şöyle bir açıklama var:

Forex, döviz alım satımı değildir. Çünkü bu piyasada bütün işlemler hayalidir. Olmayan bir dövizin hesaba geçirilmesiyle başlatılan işlem, olmayan dövizlerin takasıyla devam eder. Bu hayali alım satımlardan doğan kâr veya zarar gerçekmiş gibi hesaba geçirilir. Şirkete yatırılan para, sadece meydana gelebilecek zararı tahsil için alınan teminattır. Her zaman kazanan ve asla zarar etmeyen de forex firmasıdır.

Bunlar ticaret değil, batıl yani gerçekte olmayan hayali işlemlerdir. Bu yolla elde edilecek kazanç haramdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler, mallarınızı aranızda bâtıl işlem karşılığında değil, rızaya dayalı bir ticaretle yiyin. Kendinizi öldürmeyin; Allah size karşı merhametlidir. Kim bunu, sınırı aşarak ve yanlışa saparak yaparsa onu bir ateşe sokarız. Bu, Allah’a kolaydır.” (Nisa 4/29-30)
sepetci
sepetci
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:17
Burada bence kafayı karıştıran asaıl soru kullanılan paranın "sanal" olup olmaması.
Forekste kullandığımız para sanalmı? Bu arada paranın sanalı ne demek oda ayrı bir soru tabi. Biz trader olarak aracı kurumdan borç almışmı oluyoruz. Yani borç aldığımız bir parayla
işlem yapıyorsak bu gerçekten günah olabilir. Bence asıl işin bu tarafını araştırmak gerekir.
yencanavari
yencanavari
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:20
Bu durumda kredi kartı ile forex hesabına para göndermek ve bu para ile trade etmek külliyen günahtır. SPK kredi kartı ile hesaba para göndermeyi yasakladığı için bizi en azından bu günahtan kurtarmış oldu.
gulnihal
gulnihal
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:27
Arkadaşlar bence açık olan emriniz ertesi güne sarkmıyorsa yani swap ödemiyorsanız yada almıyorsanız günaha girmiş olmazsınız çünkü faiz kullanmamış olursunuz. Bu konuda hassasiyeti olan arkadaşlar bence gün içi işlemler yapsalar Türkiye saati ile gece 00.00'dan önce tüm açık pozisyonlarını kapatırlarsa günaha girmiş olmazlar. Diyanet görevlilerine saygım sonsuz ama sanıyorum foreks konusunda çok fazla bilgi sahibi olmadıkları için yanlış bilgi veriyor olabilirler.
Bence bu soruya cevap verenin ekonomide bilmesi gerekir. Par nedir sanal para nedir? Eğer sanal para ile işlem yapmak günahsa kredi kartı kullananların hepsi günah işliyor demektir. İslami esaslara göre çalışan bankalarda kredi kartı veriyor değilmi?
karamanoglu
karamanoglu
10 Ocak 2013 Perşembe - 12:35
akceci dedi : Aşağıda Sorularla İslamiyet sitesinde bu konuda yer alan açıklamayı alıntı yapıyorum. Yazıyı önce bir oku sonta tekrar konuşalım:

Eğer bu sistem İnglizce FOReign EXchange'ten kısaltılmış olan Forex ise bu, ülkelerin milli para birimlerinin değişim piyasasıdır. Yani bir çeşit döviz ile başka dövizlerin alındığı veya satıldığı piyasadır. Döviz pariteleri fiyatları burada belirlenir. Piyasanın ana katılımcıları bankalar ve broker şirketleridir. Broker şirketleri müşterilerinin alım/satım isteklerini yerine getirirler.

Ancak, yatırılan paranın dört yüz katı alım-satım gerçekleştirilebilmesi konusu ise; sarf akdinde (altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde/satılmasında bedellerin peşin olması gerektiğinden hareketle, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlemi faize dönüştüreceğinden, sadece yatırılan para kadar alım-satım gerçekleştirilmelidir. Yani kişi bin dolarlık bir hesabı varsa bundan daha fazlası ile işlem yapamaz. Aksi takdirde bu işlemde faiz endişesi söz konusu olacaktır. Faizin her çeşidi ise dinimizde haramdır.

Özetle:

- Bilgisayar ortamında alış-veriş işlemi yapmak caizdir.

- Bu işlem şayet bir döviz alım-satımı ise, döviz alım satımının peşin olması durumunda caizdir.

- Şirketten faizsiz borç alınabilir. Ve bununla yine döviz alım satımı yapılabilir, vekalet yoluyla yaptırılabilir. Ancak, eğer bu alınan borç, ta baştan itibaren taraflardan birine veya her ikisine bir menfaat sağlamayı da amaçlıyorsa, bu muamele faiz olacağından haramdır. Çünkü bir hadiste “Herhangi bir menfaat sağlayan borç akdi bir çeşit faizdir” (Suyutî, el-Camiu`s-Sağlır, 2/94) denilmektedir.

Konuyla iligli Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği cevap şöyledir:

Kuşkusuz, para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde (sarf akdinde, alınıp satılmasında) bedellerin peşin olması gerekir. Bedellerden birinin veresiye olması, yapılan işlemi faize dönüştürür. Buna göre dolar ve euro gibi yabancı paraların vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması caiz değildir. Paranın ödünç alınıp verilmesinde ise faiz cereyan etmez.

Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" (Suyûtî, el-Câmiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470. Hâkim'in Müstedrek'ine, Beyhâki'nin Sünen'ine atfen). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icmâ etmiştir (görüş birliğine varmıştır).

Yukarıda izah ettiğiniz işlemler alın terine dayanmadığı, garar /aldatma içerdiği, tamamı elde olmayan bir parayla alışveriş yapıldığı ve spekülasyonlara açık olduğu için caiz değildir.

Bence alın teri meselesi de yanlış yorumlanmış. Alın teri olması için illa fiziksel bir meşgale olması mı gerekiyor.
Şİmdi ben sabahtan akşama kadar raporları okuyayım teknik analiz yapayım Elliot Dalgalarını öğrenmek için dirsek çürüteyim önemli veri açıklamalarını takip edeyim piyasada işlem yapacak algoritmalar geliştireyim bu alın teri değilmi?
Şİmdi bütün bunlardan sonra forex piayaslarında para kazanırsam alın teri ile kazanmış olmayacakmıyım. Olmaz
böyle bir mantık. Kimsenin fetvasına ihtiyacımız yok. Herkesin dini inancı kendisinedir. Önemli olan dine kalben inanmaktır. Benim için Forex caizdir.
kaleci
kaleci
10 Ocak 2013 Perşembe - 13:27
muhittin dedi : Arkadaşlar günlerdir içimi kemiren bir soru var. Acaba Forex dinen caizmi? Yani biz forex oynayarak günahamı giriyoruz. Dün bizim camiinin imamına bu konuyu danıştım. Forexi bilmiyormuş ama dediki eğer oynadığın kumarsa dedi yada sen faizle para alıp veriyorsan dedi bunlar Allah katında en büyük günahlardandır dedi.
Bende belki beş altı saat İnternette araştırma yaptım. Kimi günah olduğunu söylüyor kimi caiz diyor. Ben ilk olarak faizsiz hesaba geçmeye karar verdim. Ama bu konuda dinen beni tatmin eden bir açıklama bulamaz isem tamamen bu foreksi bırakırım gerekirse. Yaşar Nuri Öztürk'e ve Zekeriya Beyaz'a da bugün mail attım onlar lütfedip bana cevap verirlerse cevaplarınıda sizinle paylaşırım.
Aklıma şuda gelmiyo değil. Kimse sorsam forekste yüzde 90 kaybediyor diyor. Bunun nedeni sakın günah işlemek olmasın.

Bu durumda müşteri emirlerini piyasaya iletmeyen kendisi karşılayan yani müşterilerine karşı pozisyon tutan aracı kurumlarla işlem yapmak hiç caiz olmasa gerek. Çünkü eğer emir piyasaya iletilmiyorsa herşey tamamen sanal demktir. Yani biz aslında aracı kurumla bir bahse girmiş oluyoruz. Bahsi kim kazanırsa parayı o kazanıyor. Yani aslında alınan da satılanda bişey yok. Herşey bir bilgisayar oyunu gibi. Burada yazılanları okudukça aydınlanmak yerine kafam dahada karışıyor. Nerden getirdiniz şimdi bu soruyu gündeme. Sonuçta foreksten para kazanmışda değilim ama para kazanmamam hep kaybetmem günah işlemediğim anlamınada gelmez.
kaleci
kaleci
10 Ocak 2013 Perşembe - 13:31
Bu arada sevgili kardeşim ne Yaşar Nuri nede Zekeriya Hoca sana doğru cevabı verecektir. Onlar herşeye caiz der. İçki içmek caizmi diye sorsan derlerki sana kararınca içersen caizdir. Ben Ahmet Hocaya soracağım. O kimseyi memnun etmek için cevap vermiyor. Hoşumuza gitsede gitmesede gerçekleri söylüyor.
sevilay
sevilay
10 Ocak 2013 Perşembe - 13:35
Allah ile kul arasına girmek için bir yerde forex kalmıştı onuda başardınız.
fxguru
fxguru
10 Ocak 2013 Perşembe - 14:15
İnsanların dini birbirinden farklı olabilir. Öncelikle konu başlığının yanlış olduğunu belirtmek isterim. İslam inancına göre caiz olan başka bir dine inanca göre caiz olmayabilir. Bence doğru olan herkesin dini inancını kendisine saklaması din işleriyle dünya işlerini birbirine çok karıştırmamasıdır.
Dinler genel ilkeler sunarlar bu ilkeleri yorumlamak kişinin kendisine ve vicdanına kalır. Siz huzurlu ve rahatsanız temiz bir vicdan hissi ile birşeyler yapmışsanız kendiniz için doğru olanı yapmış olursunuz. Dinin hükümlerini dünya işlerine uygulamak her zaman çok kolay da olmayabilir. Bir örnek vereyim:

Buradaki yabancı bir şirkete iş yapacağım yalnız bu işi yapabilmek için 500.000 TL'ye ihtiyacım var. Ama firmaya ABD Doları olarak fatura kesmem gerekiyor. Firma bana 3 ay sonra ödeme yapacak ve yaptığım hesaba göre bu işten üç ay sonra tam 100.000 Lira kazanacağım. Kazançlı bir iş olduğundan benim de param olmadığından yakın bir arkadaşımdan borç alıyorum. Ancak 3 ay sonra dolar TL karşısında değer kaybetmiş olursa ben iyi para kazanacağım diye girdiğim bu işten zarar bile edebilirim. Zarar etme ihtimaline karşı kendimi forex piyasasında USDTRY'de satış yaparak hedge etmek istiyorum.

Şimdi Forex kumarsa yada günahsa kendimi bu piyasada hedge etmem doğru olmaz. Kendimi hedge edemez isem bu sefer yaptığım iş bir kumar haline gelir. Burada asıl spekülasyon hedge yapmamaktır. Yani tam tersi ben forex piyasasında işlem yapmadığım için kumar oynamış dolayısıyla günaha girmiş olurum.
mustafa74
mustafa74
10 Ocak 2013 Perşembe - 14:23
sevilay dedi : Allah ile kul arasına girmek için bir yerde forex kalmıştı onuda başardınız.

Çok güzel söylediniz bunu...Tebrikler. Ben Forex'te işlem yapmaya devame deceğim günahı da benim sevabıda...
chekirge
chekirge
10 Ocak 2013 Perşembe - 16:08
Dinen derken.. Bizim dinimizde İSLAM DİNİNDE, CAİZ değildir... Neden mi Sizler sahibi olmadığınız bir para ile işlem yapıp para kazanıyorsunuz.. bende 10.000$ 50.000$ gibi bir para yok ki ama 50.000la işlem yaparsan ve para kazanırsan E daha ne olsun :D SENİN OLMAYAN BİR PARA İŞE KAZANÇ ELDE EDİYORSUN...

CAİZ DEĞİLDİR DOSTLAR.. Para senin değil ki kazancın helal olsun
aayba
aayba
10 Ocak 2013 Perşembe - 18:28
muhittin dedi : Arkadaşlar günlerdir içimi kemiren bir soru var. Acaba Forex dinen caizmi? Yani biz forex oynayarak günahamı giriyoruz. Dün bizim camiinin imamına bu konuyu danıştım. Forexi bilmiyormuş ama dediki eğer oynadığın kumarsa dedi yada sen faizle para alıp veriyorsan dedi bunlar Allah katında en büyük günahlardandır dedi.

Peki expert advisor kullanmak caizmi? Çünkü bunlar otomatik çalışıyor yani bizim müdahalemiz olmadan? Birde scalping caiz midir?
uykusuz
uykusuz
11 Ocak 2013 Cuma - 09:01
aayba dedi :

Peki expert advisor kullanmak caizmi? Çünkü bunlar otomatik çalışıyor yani bizim müdahalemiz olmadan? Birde scalping caiz midir?

Bu ciddi bir sorumu? Yoksa espri niteliğindemi? Uzman danışmanlar otomatik çalışsada bunları yazmak için emek harcanıyor. Ayrıca çalıştırmak çalıştırmamak senin iradende. Sürekli kontrol etmek zorundadın çalışirken ayrıca parametrelerini ayarlaman gerekiyor. Yani bi emek söz konusu. Scalping zaten tamamen emek işi. Günah olup olmadığını yada caiz olup olmadığını din alimlerine bırakalım ama scalpingden para kazanılmadığı kesin...Sana bunu garanti edebilirim.
wanted
wanted
11 Ocak 2013 Cuma - 09:45
Bence bu konuyu kapatsak artık.Dinen caiz olmadığını düşünen işlem yapmasın bence. Ayrıca bu konuda şüphesi olanlar varsa dinle ilgili forumlara yazmaları daha doğru olmaz mı?
metebatu06
metebatu06
11 Ocak 2013 Cuma - 13:35
forexin kumar olduğu tartılışır fakat vob ve opsiyon piyasasının kumar olduğu kesin. piyasa yapıcılığı olmayan yatırım aracı kumardır.
metebatu06
metebatu06
11 Ocak 2013 Cuma - 13:39
opsiyon piyasası spk dan geçemedi. spk nın gerekçesi aynen şu: '' piyasa yapıcılığı olmadığı için müsade edemeyiz.''
Sensei
Sensei
11 Ocak 2013 Cuma - 13:51
Konuya açıklık gelsin son noktayı koyalım diye bir daha söylüyorum

SENİN OLMAYAN BİR PARA İLE PARA KAZANMAYI HEDEFLİYORSUNUZ:) 1 liran olmuş 100 !

Ama ben tabi ki forexi çok seviyorum :) henüz pek birşey yapmasam da sizleri izliyorum dinliyorum..! bu konuyu merak eden arkadaş burada sormanın hiç yeri değil azıcık aklın yok mu bunu değerlendirecek. sanki milletin söylediği işini görecek..
goldfucker
goldfucker
13 Ocak 2013 Pazar - 18:23
forex kumardir, bahis oynuyosun, yok soyle olursa yok boyle olursa 100 dolarla 10000 dolar yapmak istiyosun sonuc kayip gazinonun kasasina giriyor butun paralar, emek vermeden terlemeden kazanilan para haramdir gunahtir, ben oynuyormuyum evet bu casinoda bende varim, burdan aldigim paralari ihtiyac sahiplerine veriyorum hedefim bu. FOREX KUMARDIR... o kadar. oturacan sen bilgisayarin basinda eu alacan yok gold alacan satacan olmayan parayla ondan sonra helal diyecen yok oyle.Uc bes tane hokkabaz cikacak temel analiz teknik analiz anan asagi baban yukari... kumar sadece casinonun adi degisik FOREX CASINO.
chekirge
chekirge
13 Ocak 2013 Pazar - 18:38
GOLDfucker, Kumar = Sen ve kumarhane ikisinden birisi kaybedecek. Forex sen kimseye karşı oynamıyorsun. işlem yapıyorsun ve piyasanın yönüne göre kaybediyor veya kazanıyorsun.. senin işlem yaptığın aracı kurum piyasanın yönüne herhengi bir etkisi olmaz.. ve olmuyor da.. Demek ki forexte sen herhangi bir kuruma karşı işlem yapmıyorsun.
olayı bu duruma getiren arkadaş. Sen dinine o kadar düşkün isen yapma bu işi ;)
forextime
forextime
13 Ocak 2013 Pazar - 18:46
Forex gunahmi değilmi tartisilir,ama senin günah olup olmadıgını sorduğun kisiler forex ten daha da günah .
forextime
forextime
13 Ocak 2013 Pazar - 18:50
Bence sen bu soruyu başka hocalara sor.
kayali
kayali
13 Ocak 2013 Pazar - 20:33
ben acıkçası swapa sokmadığı surece ruhen ve bedenen rahatım.
bır mağza acıyorum pantolon satacam bır yatırım ıcın 10 model ve 8 beden uzerınden mağzamı donatıyorum genel gıderı belli olan bır mağza ama dukkana soktuğum mal coğu peşin para dığeri haftalık odeme ve serısı bozulan mal ıadesız dukkana gelecek muşterılerın 10 çeşit model 8 farklı beden ve 12 renk değişikliğine sahıp bır muşteri olması gerekır yok sa dığer sezona mal sarkar:) risk algısı doviz burosundan bu iş helal platformdan haram !! bana bıraz saçma geldi yanlız ca bu kaldıraç meselesının olayı az kafama takılmadı tıcaretle bunu kendıme bır acıklayamadım ama kaldıraç olmassa bu piyasada işlem yapan sayısı az olacak 1 lot 100.000 eur demek bu paraya kacımız sahıbız hep ah dıye beddua ile karışık bu kadar param olsa derdık işte beddua ya gerek yok
aakyildiz
aakyildiz
29 Haziran 2013 Cumartesi - 14:00
Yatırım ve kumar arasında ince bir çizgi var. Yatırım mı yapıyorum yoksa kumar mı oynuyorum sorusunun cevabını ise kişi vicdanına sormalıdır. Benim kişisel görüşüm; Bilgi,disiplin,risk yönetimi olmaksızın finansal piyasalarda yapılan işlemler kumardır.
Disiplin ve risk yönetimiyle bile yapılsa banka ve faize bulaşma yönüde var.
Helal ve haramlar apaçık belli. Kişi vicdanına sorarsa doğru cevabı bulur.
korcan91
korcan91
30 Haziran 2013 Pazar - 18:02
FOREX TARTISMASIZ BIR KUMARDIR...BUL KARAYI AL PARAYIDAN FARKI BIRAZ DAHA INCELIKLI OLMASI YOKSA SISTEM AYNIDIR.. HIC BIR MAL VE HIZMET URETMEDEN SADECE PARA DEGISIMDEN KAZANILAN PARANINTICARET OLMASI MUMKUN MU??? KENDIMIZI KANDIRMAYALIM BIZ KUMAR OYNUYORUZ BU ISIN ADI TICARET FILAN DA DEGIL...
IKI YUZLULUKYAPMAYA HIC GEREK YOK HELE HELE FOREXINBASINDAN KALKIPTA NAMAZA GITMEK VICDAN RAHATLATMASIDIR SADECE.... KUMARDIR VE BUNUBILEREK GIRDIYEN TAMAM AMA GIRIPTE DINENCAIZ MIDI DDBILMIDIT BUNUN SORGULAMASIDA BURADA OLMAZ BURASI DIYANET ISLERIMI?????:-)
korcan91
korcan91
30 Haziran 2013 Pazar - 18:08
FOREX TARTISMASIZ BIR KUMARDIR...BUL KARAYI AL PARAYIDAN FARKI BIRAZ DAHA INCELIKLI OLMASI YOKSA SISTEM AYNIDIR.. HIC BIR MAL VE HIZMET URETMEDEN SADECE PARA DEGISIMDEN KAZANILAN PARANINTICARET OLMASI MUMKUN MU??? KENDIMIZI KANDIRMAYALIM BIZ KUMAR OYNUYORUZ BU ISIN ADI TICARET FILAN DA DEGIL...
IKI YUZLULUKYAPMAYA HIC GEREK YOK HELE HELE FOREXINBASINDAN KALKIPTA NAMAZA GITMEK VICDAN RAHATLATMASIDIR SADECE.... KUMARDIR VE BUNUBILEREK GIRDIYEN TAMAM AMA GIRIPTE DINENCAIZ MIDI DDBILMIDIT BUNUN SORGULAMASIDA BURADA OLMAZ BURASI DIYANET ISLERIMI?????:-)
pinar
pinar
30 Haziran 2013 Pazar - 20:54
Almanya'da Türklerin yoğun olduğu bir bölgedeki fabrikada yemeklerde domuz eti kullanılıyormuş, oradaki müslüman işçilerde israf haram olduğu için müdüre çıkmışlar, müdür bey biz müslümanız bize domuz haramdır biz yemeyiz ya bize domuz eti olmayan yemek çıkartın yada müslümanların ki kadar eksik yemek yapın çünkü dinimizde israfta haramdır, gerekirse biz kendi kesemizden yemeğimizi yiye biliriz demişler müdür şaşırmış ben bir araştırayım demiş, yakındaki camiye ve konsolsluğa v.s. yerlere gidip araştırmış ve hakikatende domuzun,içkinin,yalanın , ırza göz dikmenin , gıybetin haram olduğunu öğrenmiş. Hemen talimat vermiş müslüman işçilere artık sığır etinden yemek çıkmaya başlamış. Yıl başı partisi düzenlenmiş bir kaç ay sonra, müdür bir bakmış ki kimin eli kimin cebinde, herkesin elinde kadeh, kadınlar v.s. iki gün sonra iş başı olmuş bütün işçiler ayaklanmış bize domuz haram gene neden domuz pişirdiniz müslümanlara diye... müdür kürsüye geçmiş bundan sonra tek tip yemek yenecek zira partide gördüm ki zina , içki, arkadan atmaca her b...ku yediniz siz domuz etinide yersiniz demiş......
pinar
pinar
30 Haziran 2013 Pazar - 20:55
pinar dedi : Almanya'da Türklerin yoğun olduğu bir bölgedeki fabrikada yemeklerde domuz eti kullanılıyormuş, oradaki müslüman işçilerde israf haram olduğu için müdüre çıkmışlar, müdür bey biz müslümanız bize domuz haramdır biz yemeyiz ya bize domuz eti olmayan yemek çıkartın yada müslümanların ki kadar eksik yemek yapın çünkü dinimizde israfta haramdır, gerekirse biz kendi kesemizden yemeğimizi yiye biliriz demişler müdür şaşırmış ben bir araştırayım demiş, yakındaki camiye ve konsolsluğa v.s. yerlere gidip araştırmış ve hakikatende domuzun,içkinin,yalanın , ırza göz dikmenin , gıybetin haram olduğunu öğrenmiş. Hemen talimat vermiş müslüman işçilere artık sığır etinden yemek çıkmaya başlamış. Yıl başı partisi düzenlenmiş bir kaç ay sonra, müdür bir bakmış ki kimin eli kimin cebinde, herkesin elinde kadeh, kadınlar v.s. iki gün sonra iş başı olmuş bütün işçiler ayaklanmış bize domuz haram gene neden domuz pişirdiniz müslümanlara diye... müdür kürsüye geçmiş bundan sonra tek tip yemek yenecek zira partide gördüm ki zina , içki, arkadan atmaca her b...ku yediniz siz domuz etinide yersiniz demiş......
pinar
pinar
30 Haziran 2013 Pazar - 20:56
uykusuz dedi : fetva.net sitesindede şöyle bir açıklama var:

Forex, döviz alım satımı değildir. Çünkü bu piyasada bütün işlemler hayalidir. Olmayan bir dövizin hesaba geçirilmesiyle başlatılan işlem, olmayan dövizlerin takasıyla devam eder. Bu hayali alım satımlardan doğan kâr veya zarar gerçekmiş gibi hesaba geçirilir. Şirkete yatırılan para, sadece meydana gelebilecek zararı tahsil için alınan teminattır. Her zaman kazanan ve asla zarar etmeyen de forex firmasıdır.

Bunlar ticaret değil, batıl yani gerçekte olmayan hayali işlemlerdir. Bu yolla elde edilecek kazanç haramdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler, mallarınızı aranızda bâtıl işlem karşılığında değil, rızaya dayalı bir ticaretle yiyin. Kendinizi öldürmeyin; Allah size karşı merhametlidir. Kim bunu, sınırı aşarak ve yanlışa saparak yaparsa onu bir ateşe sokarız. Bu, Allah’a kolaydır.” (Nisa 4/29-30)
pinar
pinar
30 Haziran 2013 Pazar - 20:57
pinar dedi : Almanya'da Türklerin yoğun olduğu bir bölgedeki fabrikada yemeklerde domuz eti kullanılıyormuş, oradaki müslüman işçilerde israf haram olduğu için müdüre çıkmışlar, müdür bey biz müslümanız bize domuz haramdır biz yemeyiz ya bize domuz eti olmayan yemek çıkartın yada müslümanların ki kadar eksik yemek yapın çünkü dinimizde israfta haramdır, gerekirse biz kendi kesemizden yemeğimizi yiye biliriz demişler müdür şaşırmış ben bir araştırayım demiş, yakındaki camiye ve konsolsluğa v.s. yerlere gidip araştırmış ve hakikatende domuzun,içkinin,yalanın , ırza göz dikmenin , gıybetin haram olduğunu öğrenmiş. Hemen talimat vermiş müslüman işçilere artık sığır etinden yemek çıkmaya başlamış. Yıl başı partisi düzenlenmiş bir kaç ay sonra, müdür bir bakmış ki kimin eli kimin cebinde, herkesin elinde kadeh, kadınlar v.s. iki gün sonra iş başı olmuş bütün işçiler ayaklanmış bize domuz haram gene neden domuz pişirdiniz müslümanlara diye... müdür kürsüye geçmiş bundan sonra tek tip yemek yenecek zira partide gördüm ki zina , içki, arkadan atmaca her b...ku yediniz siz domuz etinide yersiniz demiş......
brlbtn
brlbtn
01 Temmuz 2013 Pazartesi - 10:01
bir soruda ben sorabilirmiyim.cevaplarda işlemlerin hayali para ile oldugu yazıyor ve bu nedenle caiz olmadıgı.1-dünyadaki hesapların karşılığı sadece %3 nakittir yani %97 sinin karşılıgı bankonot olarak mevcut degildir...2-bu mevcut olsa bile para devletlerin hizmet karşılığı olarak piyasaya verdikleri borç senetleridir,ve 30 yılı aşkındır BM kararıyla karşılığı güvendir(bundan önce altındı)...
yorumlara ve neticelere göre güvenin meta olarak karşılığı olmadıgı için ne şekilde kazanırsanız kazanın cebinizdeki para haramdır...
parlour
parlour
01 Temmuz 2013 Pazartesi - 16:46
caisn't
Foruma mesaj yazabilmek için Giriş Yapın ya da Üye Olun
UzmanForum Son Mesajlar
neofinanseuro jpy işlem fırsatı...
euro jpy 4 saatlik grafiklere istinaden beklediğimiz yükselişini gerekleştiriyor ht
16:58:00 30 Temmuz 2014
neofinansusd cad teknik analiz...
11 temmuz tarihind eyapmış oldugumuz usd cad teknik analizimiz hedef seviyesine nokta atışı ula
14:29:15 29 Temmuz 2014
EURUSDARENAEUR/USD ...
1.3450 üzerinde tutunma çabası devam ediyor.Bu desteğin kırılması,1.3420 ve 1.3385 de
08:53:37 25 Temmuz 2014
EURUSDARENAEUR/USD ...
EUR/USD ANALİZ 1.3575 desteğinin kırılması ile ortaya çıkan ''kalıcı zayıflık'' gö
08:36:20 24 Temmuz 2014
TutkufxForex sinyal ve analiz ...
Forex teknık analiz ve işlem stratejilerinden faydalanmak isteyen arkadaşlar e-mail adresime mai
23:18:33 23 Temmuz 2014
EURUSDARENAEUR/USD ...
EUR/USD ANALİZ Geçen hafta çok sıkışık seyir izleyen parite 1.3520 desteğini korumuşt
09:06:28 23 Temmuz 2014
neofinanseuro usd teknik analiz ...
euro usd 4 saatlik analizimize istinaden hedef seviyemize nokta atışı ulaşılmıştır
23:33:19 22 Temmuz 2014
hamzassahinATIG'da İşlem Yapmadan Önce Mutlaka Okuyun!...
BALİNAYAKAFATAN ibiş çakalmısın neboksun.ne oldu zorunamı gitti.biz bi magdurıyetımizi yazd
19:37:00 22 Temmuz 2014
EURUSDARENAEUR/USD ...
EUR/USD ANALİZ Haftanın ilk gününe düşük volatilite ile başlayan parite 1.3520 seviyes
09:03:53 22 Temmuz 2014
EURUSDARENAEUR/USD ...
EUR/USD ANALİZ Geçtiğimiz haftayı baskı altında geçiren parite, Cuma günü 1.3480 sevi
09:12:21 21 Temmuz 2014
Sorun, yanıtlayın, bilgilendirin, paylaşın